NápojeRecepty pro přípravu nápojů, jejich podávání a uskladňování

PIVO, VÍNO A KOŘALKA V PÍSNÍCH

Publikováno 08.06.2024 v 08:28 v kategorii ČLÁNKY, přečteno: 48x


Jedním z nejčastějších motivů lidových a znárodnělých písní bývá alkohol. A to konkrétně víno, pivo či slivovice. Mezi nimi se střídají písně z různých krajů, různé délky, různých nápěvů, rozmanitého obsahu, žertovné, pijácké, milostné, svatební, taneční, satirické, baladické či vážné. K sestavení úplného výčtu písní o pivu, vínu a slivovici by bylo zapotřebí provést podrobné a rozsáhlé bádání ve starých zpěvnících. Z ohlasy tvrdého alkoholu se v lidových písních setkáváme nejdříve z doby 19. století, kdy se mezi obyčejnými lidmi více rozšířil. Často se v písních setkáváme s pojmygořalka,, gořalenka, gořalčisko, kořalka čikořalenka. Kromě výskytu alkoholických nápojů se v lidových písních setkáváme rovněž se zmínkami o technologických celcích vyrábějících pivo, o místech, na nichž se pěstuje vinná réva či o pracovnících, kteří při procesu vaření piva dohlížejí na jeho technologický technologický proces výroby. Mezi ně patří například: „Jarošovský pivovar“, „Vinohrady, vinohrady“, „Kde je sládek“, „Blahoslavený sládek“ nebo „Jen ty mi, šenkýřko“.


Mnohým z nás se vybaví popěvek„Kde se pivo pije, tam se dobře žije…“ ze známé lidové písně„Kde je sládek“. V refrénu pak zaznívávýzva k pití piva až do ranních hodin. „Pojďme tam, a pijme, pijme ho, pijme ho, až do rána bílého“. V písni „Pijme vínečko, dobré je“ rovněž zaznívá výzva, a to k pití vína. Víno je zde charakterizováno jako dobré. K tomu, aby konzument víno ohodnotil jako dobré zcela jistě přispívá vzhled, vůně a chuť vína. Je zapotřebí si také uvědomit, že chuť vína je subjektivní. Další výzvy k pití vína zaznívají v písních: „Pime, chlapci, pime, víno“.


V lidové písni „Vínečko bílé“ protagonista v prvních dvou slokách opakuje, že bílé víno bude pít až do konce svého života“ „…budu ťa pít, co budu žít…“. Z obsahu je tedy zřejmé, že pití vína nebylo pro protagonistu jednorázovou záležitostí, ale že konzumace vína byla jeho celoživotní záležitostí. Ve třetí sloce protagonista „oslovuje“ kromě vína bílého také víno červené: „budu vás pít, co budu žít“. Znamená to tedy, že nepreferoval pouze jeden druh vína, ale rád konzumoval víno bílé i červené. V moravské lidové písni ze Slovácka „Piju já“ zpívá protagonista o tom, že již všechno propil a co vše ještě má propít : „už sem propil všecko“, „z koňa sedélečko“, „tebe, galánečko“ a „ženě rubáčisko“.


Víno se objevuje nejen v písních lidových, ale rovněž v populární hudbě, v rocku či folku. V refrénu písně populární rockové skupiny Chinaski zaznívá: „My máme rádi víno“. Také v písniVizovice folkové skupiny Fleret zaznívají texty o konzumaci vína a slivovice, kde současně protagonista popisuje negativní stav po jejich požití:„Po vínu a po slivovici jako balón já mám makovici, stejně si musím ale panáka dát… já to mám rád.“. Texty o víně se objevují rovněž v muzikálech. Mnohým z nás se vybaví populární muzikál Noc na Karlštejně, kde Waldemar Matuška v písniKdyž mám tekutou révu přibližuje své dojmy a pocity. Révu označuje jakopožehnanou.


V současné době se písně o pivu, vínu či jiném druhu alkoholu zpívají při různých příležitostech. Mezi ně patří: narozeninové, firemní a dalších oslavy, svatby, folklórní slavnosti, vinobraní, vinařské akce, pivní slavnosti, obecní hody, masopust, hudební festivaly, zábavy.


Autor: Naděžda Fraisová ©

(www.nadaanezka.estranky.cz)



PRAMENY:

JÁNSKÝ, Petr.Já, písnička. Zpěvník pro žáky základních škol. II. díl. Cheb: 1995.

RUČKA, Alois.Národní zpěvník. S nápěvy taktů. Třebíč na Moravě: Jindřich Lorenz, 1903.

https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/prosim-o-seznam-lidovych-pisnicek-s-tematem-slivovice

https://www.youtube.com/watch?v=uWG02MGCIrs

Texty písní uvedených v článku